Ceny zbóż, notowania, aktualności

Importerzy zbóż czekają na zmianę przepisów

Importerzy zbóż czekają na zmianę przepisów
Zwiększone dostawy pszenicy z rezerw Agencji Rynku Rolnego (100 tys. t w minionym tygodniu) na razie nie spowodowały obniżek cen zbóż na giełdach. W poniedziałek na przykład w ofercie Temidy Broker ze Szczecina pszenica konsumpcyjna oferowana była po 540 - 580 zł za t.

Nadal drogie są zboża paszowe. Pszenica prawie zniknęła z ofert, a jeśli się pojawia, to po wysokiej cenie (570 zł t). Jęczmień wystawiany jest po 540 - 560 zł za t, a kukurydza i pszenżyto - po 500 - 560 zł/t.

Wraz ze zbożem drożeją przetwory zbożowe, czyli mąka i otręby. Na razie jednak nie odnotowano istotnych zmian w cenach pieczywa.

W tym tygodniu na przetargi na Warszawskiej Giełdzie Towarowej trafi 150 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej tygodniowo, czyli o 50 proc. więcej niż w zeszłym. Podobne dostawy będą kontynuowane w kolejnych tygodniach. Zdaniem ekspertów powinno to zahamować wzrost cen.

Rząd zapowiedział też uproszczenie i złagodzenie zasad importu. Kaucja, którą muszą wpłacać importerzy, ma być wkrótce zmniejszona - w odniesieniu do wszystkich zbóż - dziesięciokrotnie (z 10 do 1 euro za t).

Przedsiębiorcy czekają też na obiecaną zmianę zarządzenia, która umożliwi składanie wniosków na bezcłowy import pszenicy z UE jeszcze w obrębie niewykorzystanego kontyngentu przewidzianego na drugi kwartał.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności