Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ułatwienia dla importerów zbóż

Ułatwienia dla importerów zbóż
 - Agencja Rynku Rolnego utrzyma w najbliższych tygodniach zwiększone dostawy zbóż na przetargi i podejmie starania o złagodzenie warunków importu objętego kontyngentem - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej prezes ARR, Ryszard Pazura.

To główne ustalenia, jakie zapadły na piątkowym spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy premiera, z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rynku Rolnego w celu omówienia sytuacji na rynku zbożowym.

ARR kierować będzie na środowe i czwartkowe przetargi na warszawskiej Giełdzie Towarowej 150 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej tygodniowo, czyli o 50 proc. więcej niż w tym tygodniu. Agencja może przeznaczyć w najbliższym czasie na rynek ok. 500 tys. t tego ziarna.

Powinno to zahamować wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej, która miałaby trafiać głównie na przemiał na mąkę. Zdaniem prezesa Pazury nie ma ekonomicznych przesłanek dla dalszego znaczącego wzrostu cen.

Podejmowane będą działania, które powinny spowodować poprawę zaopatrzenia rynku także w zboża paszowe. ARR będzie zabiegać o uproszczenie i złagodzenie zasad importu objętego kontyngentem. Zmniejszona ma być przede wszystkim z 10 do 1 euro za tonę stawka tzw. kaucji, którą muszą wpłacać importerzy.

Ministerstwo Rolnictwa wystąpi do Ministerstwa Gospodarki o wznowienie przyjmowania wniosków na kontyngenty na II kwartał dotyczące importu z UE. W początkach kwietnia, gdy zgodnie z przepisami był termin zgłaszania podań, nie było chętnych.

Tegoroczny kontyngent bezcłowego importu do wykorzystania wynosi 480 tys. t. Od stycznia do tej pory wydano zezwolenia na sprowadzenie 215 tys. t, a do kraju wjechało tylko 86 tys. t.

Trwają nadzwyczajne kontrole w 100 prywatnych magazynach, które przechowują zboża należące do ARR. Zostały one spowodowane sygnałami o braku ziarna w kilku składach.

Z wyjaśnień przedstawicieli ARR wynika, że magazyny są rutynowo sprawdzane przez pracowników agencji co miesiąc i wcześniej nie stwierdzono niedoborów. Właściciele magazynów mają określony przepisami termin zwrotu zboża. Niezależnie od tego sprawa trafiła do prokuratury.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności