Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rynek mięsa: niewielki spadek cen

Rynek mięsa: niewielki spadek cen
W minionym tygodniu na rynku mięsa nastąpił niewielki spadek cen. Półtusze wieprzowe schłodzone kl. R oferowano średnio po 4,35 zł za kg, z dostawą w obrębie powiatu. Czyli mniej więcej o 10 do 20 gr taniej niż tydzień wcześniej.

 - Powodem tej zmiany jest być może obniżka, do 2,5 zł za kg, ceny półtusz wieprzowych z Agencji Rynku Rolnego - uważa Grzegorz Wierzbicki z Giełdy Poznańskiej. Towar ten przeznaczony jest na eksport do krajów spoza UE.

Przy poprzedniej cenie (3 zł za kg) z wystawionych 6916 ton sprzedano tylko 100, natomiast przy obniżonej stawce do 2,5 zł za kg w ubiegłym tygodniu byli chętni na 1080 ton.

Znacznie zmniejszyły się ostatnio ceny głów wieprzowych (na niektórych giełdach wystawiane są już po 20 gr za kg) oraz płuc, podgardla, wątroby. Surowce te dostępne są w cenie poniżej 2 zł za kg.

Maklerzy zastanawiają się, czy wysokie i wciąż rosnące notowania zbóż i innych składników pasz nie wpłyną z czasem na wzrost cen tuczników. Na razie duża podaż i znacznie mniejszy popyt uniemożliwiają producentom żywca korekty cenowe.

Nisko notowana jest wołowina. Ceny ćwierci z bydła dorosłego wahają się pomiędzy 3,25 i 3,7 zł za kg. Tanie są także kurczaki.

Sytuacja na rynku drobiowym może się jednak zmienić, jeśli dotarłaby do Polski, niszcząca stada w Holandii i Brukseli, wykryta już także na terenie Niemiec, tzw. ptasia grypa.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności