Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wykryto pierwszy przypadek ptasiej grypy w Niemczech

Wykryto pierwszy przypadek ptasiej grypy w Niemczech
W Niemczech zanotowano prawdopodobnie pierwszy przypadek ptasiej grypy w zachodniej części kraju i przystąpiono do prewencyjnego uboju ptaków. Niemcy byłyby więc trzecim krajem po Holandii i Belgii, gdzie stwierdzono tę chorobę.

Ptasią grypę wykryto w gospodarstwie hodowlanym koło Viersen w Północnej Nadrenii-Westfalii, blisko granicy z Holandią. W nocy z czwartku na piątek przystąpiono do uboju kurcząt w promieniu kilometra od tej fermy, rankiem rozszerzono strefę uboju do 3 km i na wszystkie rodzaje ptactwa - podano w federalnym resorcie zdrowia.

Łącznie zostaną zlikwidowane 73 tys. ptaków Jednocześnie zakazano przez 3 dni transportu drobiu w tym kraju związkowym i przewozu jaj w promieniu 10 km od ośrodka epidemii. Pierwsze testy są dodatnie, na ostateczne wyniki badań weterynaryjnych trzeba poczekać tydzień.

Według specjalistów z Holandii obecny wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi, najwyżej może wywołać zapalenie spojówek, natomiast mutant może być ryzykowny dla mężczyzn i sprzyjać pandemiom grypowym.

Ptasią grypę stwierdzono w końcu lutego w Holandii i dotąd wybito 25 mln sztuk drobiu, od 16 kwietnia jest w Belgii, gdzie zlikwidowano ok. 2,3 mln sztuk. Do 16 maja obowiązuje zakaz wywozu drobiu z obu tych krajów.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności