Ceny zbóż, notowania, aktualności

Eksperci przewidują niskie plony

Eksperci przewidują niskie plony
Stan roślin po zimie wskazuje, że będzie to rok raczej słabych urodzajów. Raczej, bo przyroda potrafi nadrobić jeszcze większe opóźnienia i straty Ale na razie jest kiepsko.

Szczególnie ucierpiały podczas zimy uprawy rzepaku. W niektórych rejonach na wschodzie kraju straty w zasiewach dochodzą do 80 proc. A niekiedy trzeba zaorać całe plantacje.

Procentowo najmniejsze straty w zasiewach rzepaku wystąpiły w rejonie Dolnego Śląska. Tu szacuje się je na 10 - 20 proc. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej nie ocenia sytuacji tak tragicznie.

Zdaniem jego ekspertów ubytki w zasiewach rzepaku wynoszą w skali kraju 10-15 proc. Z 440 tys. ha obsianych na jesieni tą rośliną obroni się wiosną mniej niż 400 tys. ha. Uzupełnienie tej straty siewem rzepaku jarego wymagałoby więcej niż 40 tys. ha. W sumie zbiory rzepaku będą prawdopodobnie niższe niż w ubiegłym roku i wyniosą 800 - 900 tys. ton.

Mniejsze, ale też istotne straty zanotowano na plantacjach zbóż ozimych. Stan zbóż już w momencie wchodzenia w okres zimowego spoczynku był nie najlepszy, potem dołączyły do tego trudniejsze warunki zimowania.

Tutaj także siewem zbóż jarych nie nadrobi się wszystkich strat, bo zboża jare plonują słabiej niż ozime. W sumie zbiory zbóż będą zapewne o 1- 2 mln ton mniejsze niż przed rokiem.

Lepsze na razie perspektywy rysują się przed uprawą okopowych, tj: ziemniaków i buraków cukrowych. Ziemniakami rolnicy obsadzą około 800 tys. ha, buraki posieją na około 300 tys. ha.

Ziemniaki były przed rokiem jedną z najbardziej opłacalnych upraw roślin, nie stracili też rolnicy na uprawie buraków cukrowych. A już bardzo opłacalna stanie się ta uprawa w przyszłym roku, kiedy zaczną w Polsce obowiązywać unijne ceny skupu buraków i unijne ceny cukru. W tym roku cena podstawowa buraków wynosi 125,30 zł za tonę.

Jak informuje dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza, w przyszłym roku cena podstawowa buraków cukrowych wyniesie 47,7 euro za tonę, czyli przy obecnym kursie 4,2930 zł za euro - około 205 zł za tonę. Wraz z tym zacznie obowiązywać cena interwencyjna cukru na poziomie około 2,60 zł za kilogram. Będzie to cena zbytu cukru przez cukrownie.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności