Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie zainteresowanie rolników stadami mięsnymi

Rośnie zainteresowanie rolników stadami mięsnymi
Rolnicy w woj. kujawsko-pomorskim coraz częściej interesują się produkcją opasów. Niestety brakuje cieląt ras mięsnych. Stad zarodowych jest mało, a to z powodu niewielkich tradycji spożywania mięsa wołowego w Polsce oraz niskiej opłacalności tej produkcji w poprzednich latach.

Większe zainteresowanie rolników bydłem opasowym hodowcy tłumaczą bliską perspektywą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz szukaniem opłacalnej produkcji.

 - Wiele gospodarstw wypadło z produkcji mleka, dlatego też interesują się bydłem mięsnym, które w ich uznaniu może być bardziej dochodowe - twierdzi pan Magowski, hodowca.

Obecnie pan Magowski ocenia, że opłacalność produkcji opasów jest dość duża pod warunkiem jednak, że bydło jest eksportowane. Bydło rasy Limoussin z gospodarstwa pana Magowskiego trafia przede wszystkim do Włoch. Cena to obecnie 7,00 zł/kg. Poza tym hodowca otrzymuje dotację w wysokości 500 zł do każdej krowy-mamki oraz 750 zł do każdego buhaja rozrodowego. Jednak z chwilą przystąpienia do Unii dotacje się zmienią.

 - Z tego co wiem w tej chwili to mamy otrzymywać dopłaty tylko do hektara łąk czy pastwisk lub do hektara powierzchni paszowej. Dla gospodarstw, które prowadzą hodowlę zarodową rasy mięsnej będzie to dość trudny okres - uważa pan Magowski.

Do gospodarstwa pana Magowskiego coraz częściej zgłaszają się rolnicy chcący pozyskać dobry materiał rozrodczy. Jednak założenie stada bydła mięsnego nie jest tanie. Jedna ciemna jałowica to wydatek około 4,5 tys. zł.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności