Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie popyt na zboża

Rośnie popyt na zboża
Na agencyjnych przetargach cena pszenicy konsumpcyjnej zwyżkuje. W minionym tygodniu najtańsze było ziarno magazynowane w województwie zachodniopomorskim (435 - 454 zł za t), najdroższe w opolskim (456 - 484 zł t).

Ponownie pojawiła się w sprzedaży przetargowej pszenica konsumpcyjna z zapasów Agencji Rynku Rolnego, w cenie wywoławczej 472 zł t. Sprzedano tym razem więcej niż tydzień wcześniej, bo blisko 38 proc. wystawianego zboża, w cenie 472 - 482 zł t.

Najdroższe żyto konsumpcyjne sprzedawane na przetargach pochodzi z Wielkopolski, Dolnego Śląska i Kujaw - informuje Piotr Żołędziewski z Giełdy Poznańskiej. Ceny w tych rejonach dochodzą nawet do 388 zł t. Takie notowania są wynikiem niskiej podaży żyta konsumpcyjnego oraz brakiem żyta paszowego i gorzelnianego.

Ze zbóż paszowych poszukiwany jest jęczmień, którego ceny wzrosły do 470 - 500 zł za t. Stosunkowo najtańszy jest w województwach dolnośląskim i opolskim, najdroższy - w woj. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Wzrosło zainteresowanie kukurydzą, która kosztuje mniej niż pszenica paszowa czy jęczmień. W regionach, gdzie uprawia się jej najwięcej (woj: dolnośląskie i opolskie), a kukurydza oferowana jest po 420 - 440 zł t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności