Ceny zbóż, notowania, aktualności

Poszukiwane tanie zboża

Poszukiwane tanie zboża
W dalszym ciągu nie w pełni zaspokojone jest zapotrzebowanie na zboża paszowe. Brakuje zwłaszcza jęczmienia, pszenicy i pszenżyta.

 - Zbóż paszowych potrzebują zarówno wytwórnie pasz, jak i gospodarstwa hodowlane - mówi Piotr Beśka z Eternus Brokers. Wszyscy poszukują taniego ziarna, w cenie 400 - 410 zł za t. Niestety, takie oferty pojawiają się coraz rzadziej.

Stosunkowo najwięcej jest na rynku kukurydzy. W ubiegłym roku zbiory tego ziarna były rekordowe, wyniosły ok. 2 mln t. Mogłaby ona w znacznym stopniu zastąpić inne zboża paszowe. Problem jednak w tym, że kukurydza produkowana jest w południowo-zachodniej Polsce, transport w bardziej odległe rejony kraju jest kosztowny i znacząco wpływa na podwyższenie ceny.

W ostatnich dniach notowania jęczmienia wzrosły do 450 - 480 zł za t, pszenicy paszowej i pszenżyta do 440 460 zł za t, a kukurydzy do 420-460 zł t (ceny w magazynach sprzedającego).

Agencja Rynku Rolnego zakończyła na razie sprzedaż pszenicy na eksport, teraz oferować będzie to ziarno na rynek wewnętrzny Na przetargach organizowanych przez WGT zamierza wystawić 200 tys. t ziarna, po cenie wywoławczej 472 zł za t. Zdaniem analityków cena ta może okazać się jednak zbyt wysoka. Zwłaszcza że pszenica konsumpcyjna ze skupu interwencyjnego sprzedawana na tej samej giełdzie osiągnęła średnią 455 zł za t.

Wzrost cen otrąb spowodował spadek popytu na ten dotychczas najtańszy składnik pasz. Dość zróżnicowane są ceny śruty rzepakowej i śruty słonecznikowej. Klienci, podobnie jak w przypadku zbóż, szukają tańszych ofert.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności