Ceny zbóż, notowania, aktualności

Skup zbóż w 2003 r.: ile i na jakich zasadach?

Skup zbóż w 2003 r.: ile i na jakich zasadach?
Do żniw pozostało mniej niż 5 miesięcy, czas nieubłaganie ucieka, a my do tej pory nie wiemy nic o tegorocznym skupie zbóż - żalą się przetwórcy i właściciele firm skupowych. Nie wiedzą ani za ile, ani na jakich zasadach będą kupowali zboża. Mało tego, wcale nie są pewni czy przystąpią do skupu interwencyjnego.

Na decyzję rządu czeka kilkaset firm skupowych. W zeszłym roku na początku marca znane były chociaż ogólne zasady organizacyjne. Teraz nie wiadomo nic. A decyzja o przystąpieniu do skupu wcale nie będzie łatwa. Żeby podjąć taką decyzję trzeba znać warunki umowy, czyli cenę, warunki organizacyjne, wysokość oprocentowania kredytów. Jeżeli cena skupu będzie przekraczała 400 zł/t to po prostu nie przystąpimy do skupu - twierdzą firmy skupujące.

A ten sezon będzie dla firm skupujących szczególny. - Będziemy kupować ziarno według reguł państwa trzeciego, spoza Unii, a sprzedawać będziemy produkty wytworzone z tego ziarna, pasze, mąkę, na rynku unijnym - mówią przedstawiciele firm skupujących - My zboże będziemy sprzedawać w 2004 roku, od maja mamy już zniesione cła, więc od maja może być już tania pszenica z importu.

Na rynku unijnym pszenica ma kosztować około 380 zł/t. A wtedy również nam nie uda się sprzedać ziarna drożej. Dlatego skupujący apelują nie tylko o szybką, ale i bardzo rozważną decyzję. Ich zdaniem jeśli cena zostanie ustalona na zbyt wysokim poziomie, stracą przede wszystkim rolnicy, bo znów nie bedą mieli gdzie odstawić ziarna.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności