Ceny zbóż, notowania, aktualności

Po co wycinać kręgosłupy z wołowiny?

Po co wycinać kręgosłupy z wołowiny?
To chory pomysł - tak zgodnym chórem mówią właściciele ubojni bydła o nowym rozporządzeniu podpisanym jeszcze przez ministra Kalinowskiego. Po co wycinać całe kręgosłupy - mówią rzeźnicy - jeśli to ce niebezpieczne, czyli rdzenie kręgowe i tak od dawna są w ubojniach usuwane. Wyrzucanie całych kręgosłupów to strata przynajmniej 10 kg na każdej sztuce. Jeśli waga byka dochodzi do 800 kg, to kręgosłup waży nawet 30 kg. Problem jest także ze specjalistycznymi piłami, które kosztują około 30 tys. zł, ale nie można ich kupić.

Mimo, że ceny żywca wołowego idą w górę skup wciąż spada. Szczególnie mało jest byków. Skoro przez ostatnie trzy lata cena była zupełnie nieopłacalna, trudno się dziwić, że rolnicy zrezygnowali z hodowli. Teraz ubojnie przyjmują chętnie nie tylko jałówki, ale nawet krowy rzeźne.

We wszystkich województwacj młode bydło skupowano powyżej 3,00 zł/kg. W Opatowie w województwie świętokrzyskim cena dochodzi do 4,00 zł/kg. W niektórych ubojniach bydła, szczególnie na południu kraju, krowy rzeźne stanowią już połowę wszystkich kupowanych zwierząt. Ich ceny są nadal bardzo niskie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności