Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kama Foods zalega z płatnościami za rzepak od 2000 r.

Kama Foods zalega z płatnościami za rzepak od 2000 r.
Rolnicy z okolic Złotoryi na Dolnym Śląsku wciąż nie mogą się doczekać zapłaty za rzepak oddany w 2000 r. do firmy Kama Foods w Brzegu. Ich kłopoty rzutują również na budżety gmin, ponieważ ściągalność podatku rolnego spadła dwukrotnie.

Przed rokiem sytuacja Zakładów Tłuszczowych Kama Foods w Brzegu miała się poprawić. Firma nie płaciła pracownikom, gdyż miała 200 mln zł długów wobec 570 wierzycieli. Miała jednak przeprowadzić restrukturyzację finansów spółki, gdyż ponad połowę udziałów miał wykupić Dresdener Bank. Rolnicy liczyli na wypłatę zaległych należności.

 - Gwarantujemy szybkie płatności naszym dostawcom - twierdzi przedstawiciel Kama Foods.

 - Chcielibyśmy w dniu następnym po dostawie wypłacić 80 proc. środków finansowych za dostarczone ziarno, natomiast później, do 14 dni, po przeanalizowaniu jakości dostarczonego ziarna, przekazanie pozostałej kwoty - dodaje inny przedstawiciel zakładu.

Największe kłopoty mają firmy, które skupowały od rolników. Firma z Twardocic nie może odzyskać 210 tys. zł, a firma z Opnian 380 tys. zł.

 - Skupiłem rzepak od około 80 rolników w październiku 2000 roku. Rzepak sprzedałem do Kama Foods i od tamtej pory nie otrzymaliśmy żadnych pieniędzy. Rolnikom za skupiony rzepak zapłaciliśmy, także to nasza firma zostałą z długiem - mówi jeden z wierzycieli.

W wyniku postępowania układowego w październiku ubiegłego roku wierzyciele stracili 60 proc. kwoty, ale brzeska olejarnia powinna od razu zacząć płacić zaległe należności. Rolnicy dostawaliby zaległe należności przez 2-3 lata.

 - Miało być płacone od paździenika ubiegłego roku. Mija właśnie piąty miesiąc, a na moim koncie nie ma żadnego wpływu - twierdzi inny wierzyciel.

Brak zapłaty wpłynął na płynność finansową nie tylko rolników, ale i gminy. W wielu z nich podatek rolny jest znaczącą częścią dochodu budżetowego. Wójt gminy Pielgrzymka kilkakrotnie występował z interwencją do Kama Foods żądając zapłaty zaległych należności. Jak widać bez skutku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności