Ceny zbóż, notowania, aktualności

Za dużo wieprzowiny

Za dużo wieprzowiny
Interwencyjny skup żywca wieprzowego spowodował, że ceny półtusz świeżych ukształtowały się na giełdach na poziomie 4,5 zł za kg. Notowania półtusz są więc wyższe niż przed miesiącem (ok. 4 zł kg), ale niższe niż przed rokiem (ok. 5 zł kg). Na razie dalszy wzrost cen jest mało prawdopodobny, gdyż podaż wieprzowiny znacznie przewyższa popyt.

 - Stosunkowo najłatwiej sprzedać szynkę i schab - informuje łódzki makler Ireneusz Grzeszczyk. Z mięs tańszych wzrosło ostatnio zapotrzebowanie na serca, ozory i płuca. Ceny tych surowców są wyjątkowo niskie, co zachęca do transakcji eksporterów wysyłających towar na Wschód. Nadal magazyny wypełnione są jednak skórkami i głowami.

Koniec karnawału, a dokładniej tłusty czwartek i ostatki, spowodował wzrost zapotrzebowania na tłuszcze, głównie na smalec. Zapasy tłuszczów drobnych są jednak wciąż bardzo duże. Dlatego do transakcji dochodzi przeważnie wtedy, gdy cena tłuszczu miękkiego nie przekracza 1 zł za kg, a twardego 1 - 1,2 zł kg.

Rynek wołowiny nie zareagował na ujawnienie piątego przypadku choroby BSE. Nadwyżka wołowiny jest mniejsza niż wieprzowiny, ceny są ustabilizowane.

Duża jest w dalszym ciągu podaż drobiu. W tej sytuacji ceny tych surowców w całym kraju są w miarę wyrównane, transakcje realizowane są głównie na rynkach lokalnych, bez pośrednictwa giełd. Import elementów drobiowych jest obecnie tylko niewielkim uzupełnieniem podaży krajowej.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności