Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża będą drożeć

Zboża będą drożeć
Do końca lutego na WGT sprzedano ponad 170 tys. t pszenicy konsumpcyjnej ze skupu interwencyjnego. Uzyskano w ostatnich tygodniach średnią cenę transakcyjną około 450 zł za t. Wywoławcza waha się od 418 do 440 zł t.

Przy takich notowaniach pszenicę konsumpcyjną coraz częściej kupują mieszalnie pasz i fermy drobiowe. A to dlatego, że na rynku niewiele jest pszenicy paszowej. Ziarno to jest zresztą niewiele tańsze (ok. 430 zł za t), a ma przeważnie jakąś wadę, np. jest porośnięte, co dyskwalifikuje je jako karmę dla drobiu.

Sporym zainteresowaniem cieszy się kukurydza. Zwłaszcza gdy pojawia się oferta tańsza od przeciętnej - 420 zł za t. Po tyle ziarno to wystawiane jest u producenta na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie.

Rzadziej na pasze kupowany jest jęczmień, gdyż kosztuje już co najmniej 450 zł za t. Interesują się nim natomiast kaszarnie.

 - Wzrost cen otrąb spowodował zbliżenie podaży i popytu - twierdzi Jan Urbanek z domu handlowego Agro. Otręby pszenne importowane z Czech kosztują na granicy 320 - 330 zł za t. Dostępne są także inne składniki pasz.

Zakłady tłuszczowe oferują śrutę rzepakową po 510 zł za t. Wystawiana jest także ukraińska śruta słonecznikowa po 400 zł za t, na granicy.

Zdaniem analityków, w miarę wyczerpywania się zapasów możliwy jest dalszy powolny wzrost cen zbóż.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności