Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na rynku zbóż wciąż wiele niewiadomych

Na rynku zbóż wciąż wiele niewiadomych
W ostatnim tygodniu zaczęły się wreszcie pojawiać oferty sprzedaży - mówią młynarze. Ale ceny są wysokie. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej trzeba zapłacić przynajmniej 450 zł i to z własnym transportem. Kto nie ma swoich samochodów musi płacić 470-490 zł/t. Zdaniem przetwórców, jeśli ziarno pochodzi z legalnego handlu, to ne ma innego wyjścia jak tylko dokładać do każdego kilograma produkowanej mąki około 3-4 gr. Zarabiają tylko ci, którzy jesienią kupili ukraińską pszenicę po 50 dolarów za tonę.

Coraz głośniej słychać też pytanie co będzie z tegorocznym skupem. Wszystko zależy od zbiorów i warunków zaproponowanych przez Agencję, ale część przetwórców już teraz sugeruje, że zamiast brać udział w skupie interwencyjnym, zaciągnie kredyty komercyjne i będzie kupowało ziarno na własną rekę i według własnych reguł. To zdecydowanie prostsze i tańsze rozwiązanie niż spełniać wszystkie warunki narzucone przez ustawę - komentują skupujący.

Również na targowiskach ceny zbóż idą w górę. Pszenicę w województwie świętokrzyskim można już kupić po 45 zł/q, ale na południu ziarno kosztuje nawet 70 zł/q.

Ceny zbóż rosną, a mąki spadają. Tylko żytnia kosztuje tyle samo co, na początku roku. Pszenną chlebową piekarnie chcą kupować po 60 gr/kg.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności