Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowe prawo weterynaryjne – nowe dokumenty identyfikacyjne

Nowe prawo weterynaryjne – nowe dokumenty identyfikacyjne
Handlowy Dokument Indentyfikacyjny - pod tą skomplikowaną nazwą kryje się nowy druk, który już niedługo całkowicie zastąpi weterynaryjne świadectwo zdrowia. To nie jedyne nowości, które wprowadza uchwalone niedawno przez Sejm nowe prawo weterynaryjne.

Ustawa wprowadziła dość istotne zmiany, głównie dla rzeźników i przetwórców mięsa. Podczas prac nad ustawą postulowali oni aby jak najszybciej zlikwidować wystawiane przez weterynarzy Świadectwa Zdrowia Mięsa.

Zakłady, które produkują kilkadziesiąt lub kilkaset produktów na przestrzeni jednego dnia musiałyby na każdy produkt wystawiać oddzielne świadectwo zdrowia. A to zdaniem rzeźników i wędliniarzy spowodowałoby niepotrzebny wzrost kosztów produkcji, który prawdopodobnie odczuliby konsumenci. Istniało jeszcze jedno zagrożenie: zwiększenie opłat weterynaryjnych mogłoby doprowadzić do przeniesienia części produkcji, zwłaszcza przez firmy małe i słabe finansowo, do szarej strefy, gdzie mięso nie jest kontrolowane w ogóle.

Ostatecznie Sejm zdecydował, że Handlowy Dokument Identyfikacyjny będzie zastępował świadectwa zdrowia stopniowo. W przypadku mięsa rozebranego i jego przetworów nastąpi to tuż po wejściu ustawy w życie, a w przypadku mięsa nie rozebranego, wychodzącego prosto z rzeźni weterynaryjne świadectwa zdrowia będą obowiązywać do końca 2007 roku. Producenci mięsa zapewniają, że taka zmiana jest w interesie konsumentów.

Nowe prawo weterynaryjne zakazało także importu drobiowego mięsa oddzielanego mechanicznie. Zdaniem ustawodawców taki produkt jest niebezpieczny dla konsumentów. Sejm odrzucił także pomysł Senatu, który chciał wyłączyć Wojewódzkie Inspekcje Weterynaryjne z kompetencji wojewody i włączyć je do administracji centralnej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności