Ceny zbóż, notowania, aktualności

Czy warto już teraz pozbywać się ziarna?

Czy warto już teraz pozbywać się ziarna?
Na rynku zbóż czas wyczekiwania. Ze sprzedażą zbóż zwlekają firmy, które uczestniczyły w skupie interwencyjnym z dopłatami Agencji Rynku Rolnego. Teraz ziarno mogą sprzedawać za pośrednictwem giełd. Ale ceny są nie dla wszystkich satysfakcjonujące. Natomiast rolnicy, którzy mają duże partie towaru i stałych odbiorców sprzedają pszenicę po średnio po 445 zł za tonę. Jednak bardzo ważna jest jakość. Dziś trudno doradzić rolnikom czy już powinni sprzedawać zboże czy jeszcze poczekać.

Producenci muszą mieć na uwadze to, że podaż świń raczej zmaleje. Niskie ceny żywca wieprzowego nie zachęcają do zwiększania produkcji, a to wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na pasze. Dlatego znowu może się okazać, że zbóż mamy dużo.

Zdecydowanie najtańsze zboża są na Podlasiu i Mazowszu. Tam kwintal żyta można już kupić za 28 zł. W Wielkopolsce ziarno jest już o kilkanaście złotych droższe. W Suchowoli, Kleszczelach czy Bielsku Podlaskim za kwintal pszenicy trzeba zapłacić 45 zł. Po 60 zł sprzedają ziarno rolnicy na targu w Gorlicach w Małopolsce.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności