Die Welt o negocjacjach Polski z UE

Niemieccy komentatorzy podkreślają twardą postawę Polski w ostatniej fazie rokowań przed kopenhaskim szczytem Unii Europejskiej, który rozpoczyna się jutro. Dziennik „Die Welt” swą relację na pierwszej stronie opatrzył tytułem „Finansowy spór z Polską opóźnia rozstrzygnięcia na szczycie Unii”.

Podkreśla też, jak czyni to dziennik „Berliner Zeitung”, że drugim krajem, który do ostatniej chwili walczy o lepsze warunki członkostwa, jest Malta. „Die Welt” zamieszcza również komentarz, w którym wyraża pogląd, że Polska zasługuje na szczególne potraktowanie. „Powrót zwłaszcza Polski do europejskiej rodziny to wspanialy krok” – pisze Andrea Seibel. Autorka podkreśla, że kulturowo, historycznie i politycznie Polska jest równa innym państwom Wspólnoty. Ale jeszcze nie ekonomicznie. Zaś Unia Europejska to też określony porządek gospodarczy i finansowy.

Polskie społeczeństwo – według niemieckiej autorki – ma dwie dusze. Czuje się częścią Europy, ale boi się zmian i presji rzeczywistości, związanej z integracją. Polacy nie chcą – według niej – by traktowano ich jak żebraków i petentów. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że muszą jeszcze gospodarczo nadgonić. „Polacy – zauważa Andrea Seibel – z racji swych historycznych doswiadczeń to naród dumny, silny i pewny siebie, a zarazem są wrażliwi i łatwo ich zranić”. Polski jeszcze nie pozyskaliśmy dla Europy – ocenia w „Die Welt” Andrea Seibel.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa