Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dużo kukurydzy, mniej pszenicy i pszenżyta

Dużo kukurydzy, mniej pszenicy i pszenżyta
Od kilku tygodni ziarnem, które cieszy się na giełdach dużym zainteresowaniem, jest kukurydza. Duża podaż powoduje jednak, że jej ceny powoli spadają. Przed tygodniem, wysuszona, kosztowała na Dolnym Śląsku, minimum 370 zł/t, obecnie 365 zł/t. Ale są również oferty po 380-390 zł/t.

Jeszcze większy popyt jest na pszenicę paszową. Jej ceny wahają się od 390 do 400 zł/t. Maklerzy twierdzą, że mogliby jej sprzedać znacznie więcej, niż mają do dyspozycji.

 - Najbardziej poszukiwane jest jednak tej jesieni pszenżyto - mówi Jan Urbanek z domu handlowego Agro w Łodzi. Decyduje o tym cena. Kosztuje mniej niż pszenica paszowa - od 350 do 370 zł/t, a można nim zastąpić pszenicę w mieszankach paszowych. Ziarna tego jest jednak stosunkowo mało, gdyż jego uprawa nie należy do najbardziej opłacalnych.

Jeszcze tylko przez trzy dni odbywać się będzie skup interwencyjny pszenicy konsumpcyjnej. Ale większość punktów, które podpisały umowę z Agencją Rynku Rolnego, wyczerpała już swoje limity Od listopada pszenicę konsumpcyjną można będzie sprzedawać jedynie na wolnym rynku. Zdaniem ekspertów, być może spowoduje to niewielki spadek jej cen.

Minimalnie potaniały otręby Importowane z Czech są po 210 - 220 zł/t. Na giełdach dostępna jest także śruta rzepakowa z krajowych zakładów tłuszczowych w cenie 500-520 zł/t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności