Ceny zbóż, notowania, aktualności

Duża podaż pszenicy konsumpcyjnej

Duża podaż pszenicy konsumpcyjnej
Na rynku zbóż duża jest podaż pszenicy konsumpcyjnej, której rolnikom nie udało się z różnych przyczyn sprzedać w interwencyjnych punktach skupu. Albo odstraszyły ich kolejki lub duże odległości do magazynów, odbierających ziarno po cenie z dopłatą, albo zboże miało parametry gorsze od wymaganych przez Agencję Rynku Rolnego.

 - Na giełdach towarowych powodzeniem cieszy się kukurydza - informuje Giełda Poznańska. Jej cena w ciągu ostatnich tygodni nieznacznie spadła. W magazynach producenta wynosi ok. 380 zł/t.

Ustabilizowały się notowania pszenicy paszowej. Kosztuje ona najczęściej 390-410 zł/t. Wciąż dość drogi jest jęczmień paszowy, za który płaci się przeciętnie ok. 370 zł/t, ale w niektórych rejonach kraju jego cena dochodzi do 400 zł/t. Popyt na jęczmień jest większy niż podaż.

Poszukiwanym ziarnem jest również pszenżyto, które jest tańsze od pszenicy, a równie dobrze nadaje się do mieszanek paszowych. Wzrosła cena otrąb. Na giełdzie w Lesznie pszenne są wystawiane po 265-275 zł/t, a żytnie po 235 zł/t. Śruta słonecznikowa kosztuje od 412 zł na giełdzie NetBrokers do 580 zł/t na Galicyjskiej.

W ofertach pojawiają się też inne składniki pasz, np. mąka paszowa po 300 zł/t czy wytłoki rzepakowe po 560 zł/t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności