Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże powinno tanieć

Zboże powinno tanieć
Szykuje się spadek cen zbóż. Jeśli Rosja zdecyduje się wyeksportować własne nadwyżki ziarna, to światowy rynek może zalać tanie zboże ze Wschodu. Tona rosyjskiej pszenicy jest o blisko 40 dolarów tańsza od wyceny obowiązującej w krajach Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka dni temu istniały poważne obawy, czy rynek sprosta niedoborom zbóż występującym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W kraju pojawiły się nawet spekulacje, że Polska jest w stanie wysłać 500-600 tys. ton pszenicy, by w ten sposób skorzystać z okazji, jaką stwarzają niskie zbiory w tych krajach. Teraz najpoważniejszym kandydatem, który mógłby wykorzystać sytuację, jest Rosja. W tym roku Rosja zabrała blisko 86 mln ton zbóż, dzięki czemu dysponuje dużymi nadwyżkami. Warto przypomnieć, że jeszcze cztery lata temu zbiory zbóż w tym kraju nie przekraczały 38 mln ton.

Rosjanie myślą o pojawieniu się z własnym ziarnem przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii, zwłaszcza w Niemczech, które w związku z powodzią zanotowały niższe zbiory. Eksportowi rosyjskich zbóż powinny sprzyjać niskie ceny. Za tonę europejskiej pszenicy należy zapłacić ponad 120 USD, a za rosyjską 80-90 USD. W Rosji o wiele mniejsze są bowiem koszty produkcji.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności