Zboże powinno tanieć

Szykuje się spadek cen zbóż. Jeśli Rosja zdecyduje się wyeksportować własne nadwyżki ziarna, to światowy rynek może zalać tanie zboże ze Wschodu. Tona rosyjskiej pszenicy jest o blisko 40 dolarów tańsza od wyceny obowiązującej w krajach Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka dni temu istniały poważne obawy, czy rynek sprosta niedoborom zbóż występującym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W kraju pojawiły się nawet spekulacje, że Polska jest w stanie wysłać 500-600 tys. ton pszenicy, by w ten sposób skorzystać z okazji, jaką stwarzają niskie zbiory w tych krajach. Teraz najpoważniejszym kandydatem, który mógłby wykorzystać sytuację, jest Rosja. W tym roku Rosja zabrała blisko 86 mln ton zbóż, dzięki czemu dysponuje dużymi nadwyżkami. Warto przypomnieć, że jeszcze cztery lata temu zbiory zbóż w tym kraju nie przekraczały 38 mln ton.

Rosjanie myślą o pojawieniu się z własnym ziarnem przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii, zwłaszcza w Niemczech, które w związku z powodzią zanotowały niższe zbiory. Eksportowi rosyjskich zbóż powinny sprzyjać niskie ceny. Za tonę europejskiej pszenicy należy zapłacić ponad 120 USD, a za rosyjską 80-90 USD. W Rosji o wiele mniejsze są bowiem koszty produkcji.

Źródło: Puls Biznesu