Ceny zbóż, notowania, aktualności

RSP Obrowiec na granicy upadłości

RSP Obrowiec na granicy upadłości
78 rolników prawie od roku nie może doczekać się na pieniądze za paszę dostarczoną do RSP Obrowiec na Opolszczyźnie. Wraz z długiem wobec banku i innych wierzycieli Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna winna jest ponad 1 mln zł.

Na początku lata w kurnikach Spółdzielni znajdowało się 120 tys. niosek. Niestety wtedy zakład był już mocno zadłużony. Wciąż jednak kupował paszę od rolników mimo tego, że nie miał czym płacić.

 - Mieli zapłacić w przeciągu miesiąca. Jednak okres ten wydłużał się i pieniędzy nie ma po dziś dzień - mówi jeden z rolników, któremu Spółdzielnia winna jest pieniądze.

W końcu wierzyciele nie wytrzymali i postawili firmę w stan likwidacji. Zaczęto sprzedawać maszyny i urządzenia Spółdzielni. Za 200 tys. zł sprzedano odchowalnię kucząt. Najwięcej chętnych było na 172 ha leżącej odłogiem ziemi. Dwunastu wierzycieli oddało jednak sprawę do sądu i do akcji wkroczył komornik, który zablokował sprzedaż majątku. Zaniepokoiło to zwłaszcza okolicznych rolników.

 - W naszej wiosce pięciu, bądź sześciu rolników by na pewno wzięło po 10-15 ha tej ziemi - mówi jeden z nich.

Majątek spółdzielni, według ksiąg, wart jest ponad 4 mln złotych. Członkowie spółdzielni i likwidator obawiają się, że wartość rynkowa jest znacznie niższa.

Inaczej na likwidację zapatruje się komornik z II Rewiru ze Strzelec Opolskich. Uważa on, że dotychczasowa sprzedaż była bezprawna. Dopiero gdy biegły sądowy wyceni majątek RSP, zamierza ogłosić licytację. Jeżeli majątku zakładu nie wystarczy, może zostać ogłoszona upadłość, a wtedy trudno będzie znaleźć pieniądze dla rolników.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności