Ceny zbóż, notowania, aktualności

Magazyny pełne zboża

Magazyny pełne zboża
Na rynku zbożowym transakcji jest nadal niezbyt dużo, ale powoli rośnie zainteresowanie pszenicą konsumpcyjną. Tanieje stopniowo kukurydza. W handlu mięsem utrzymuje się od kilku tygodni zastój, a dodatkowym problemem są coraz większe trudności ze zbytem wołowiny.

Do końca miesiąca trwa jeszcze skup interwencyjny pszenicy konsumpcyjnej. Dopłaty w październiku są najwyższe. Problemem jest jednak znalezienie punktu, który jeszcze prowadzi skup. Wiele zakładów wyczerpało już tegoroczne limity. Powoli rośnie zainteresowanie pszenicą konsumpcyjną na eksport. W zależności od jakości można za dostarczoną do portu otrzymać 460-475 zł/t. Jak długo i w jakim stopniu eksport ten będzie opłacalny to zależy od cen światowych oraz od kursu dolara i euro - wyjaśnia Piotr Beśka z Eternus Brokers.

Duża jest podaż kukurydzy. Jej zbiory były większe niż przed rokiem. Dlatego ziarno powoli tanieje. Według niektórych ekspertów cena minimalna może dojść do 350 zł/t. Zmniejszyła się liczba odbiorców kukurydzy. W okresie braku zbytu na drób sporo firm hodowlanych zbankrutowało. A właśnie gospodarstwa produkujące kurczaki, oprócz mieszalni pasz, kupują głównie to ziarno. Ceny pszenicy paszowej utrzymują się w przedziale 390-410 zł/t.

Podrożały, zgodnie z prognozami maklerów, otręby z importu. Powodem tego jest znaczący wzrost we wrześniu opłat granicznych. W ślad za podwyżkami cen otrąb z importu pójdą prawdopodobnie notowania otrąb z krajowych młynów. Cena śruty sojowej oscyluje wokół 1 tys. zł/t. Za ziarno z 43-proc. zawartością białka płacono ostatnio 970 zł/t, a z 47-proc. - od 1000 do 1010 zł/t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności