Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrosło spożycie drobiu

Wzrosło spożycie drobiu
Poziom spożycia drobiu w przeliczeniu na mieszkańca osiągnął 17 kg i zbliża się do krajów Unii Europejskiej.

 - Choroba szalonych krów i pryszczyca spowodowały, że znaczna część konsumentów doceniła nie tylko walory smakowe i dietetyczne, ale i zdrowotne mięsa drobiowego - mówi jeden z hodwców drobiu.

Mimo to w województwie łódzkim maleje produkcja kurcząt. Rolnicy nastawiają się na mniejszą ilość cykli produkcyjnych.

 - Oficjalny import jest niewielki, nie ma dużego znaczenia w naszej podaży. Natomiast co do nieoficjalnego, to trudno określić. NIK nie może podać jego wielkości - mówi Zofia Głowacka z WODR w Bartoszewicach.

Obecnie na rynku przetwórstwa drobiowego panuje spory chaos cenowy.

 - W dużych zakładach drobiarskich hodowcy mają bardziej stabilną w trakcie roku cenę. Różnica tej ceny między tzw. górką a dołkiem jest nieduża, kwestia 10-15 proc. - dodaje Zofia Głowacka.

Ceny w tzw. strefie wolnego obrotu w zakładach, które nie działają w oparciu o duże kontrakty są bardzo zróżnicowane. Wahają się nawet od 2,00 do 3,50 zł. Nie narzekają tylko najwięksi przedsiębiorcy. Tu co roku produkcja wzrasta nawet o kilkadziesiąt procent.

Według specjalistów szansą dla małych ubojni jest intergracja i przystosowanie się do tzw. produkcji zintegrowanej, od momentu wylęgu kurcząt aż do ich przerobu na produkt końcowy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności