Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tańsze mięso

Tańsze mięso
Jak zwykle pod koniec wakacji zmniejszył się popyt na mięso. Nie pozostało to bez wpływu na jego ceny. Zwłaszcza że podaż żywca jest duża. Świeże półtusze kl. R potaniały z 5,10-5,20 zł/kg do 4,90-5,10 zł/kg. Niżej niż w połowie sierpnia notowane są najlepsze gatunki mięsa wieprzowego.

W sytuacji, gdy spada popyt na mięso świeże, nie jest zaskoczeniem brak zainteresowania mrożonym. W tym tygodniu nie zawarto ani jednej transakcji na sprzedaż półtusz mrożonych z rezerw Agencji Rynku Rolnego na Warszawskiej Giełdzie Towarowej. Sprzedano natomiast połowę wystawionych półtusz na eksport.

Bardzo duża jest podaż wołowiny. Na giełdach przybywa ofert, ale zainteresowanie jest niewielkie. Na WGT sprzedano w minionym tygodniu zaledwie kilkanaście procent ćwierci wołowych, przeznaczonych na eksport, po średniej cenie 2,50 zł/kg.

Ostatnio zmniejszyła się podaż najlepszych gatunków mięsa drobiowego bez kości, które przemysł wykorzystuje w dalszym przetwórstwie. Brakuje zwłaszcza dużych, hurtowych partii filetów z piersi indyka i kurczaka.

Ceny mięsa w najbliższym czasie będą prawdopodobnie nadal spadać. Takie prognozy wpływają na wzrost podaży. Handlowcy próbują sprzedać jeszcze po korzystniejszych cenach zapasy zgromadzone w magazynach. A są one spore m.in. z uwagi na niewielki eksport na wschód.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności