Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie podaż zbóż

Rośnie podaż zbóż
Sucha, słoneczna pogoda sprzyja w tym roku żniwiarzom. Zbiory są już mocno zaawansowane. W niektórych regionach zwieziono 90 proc. ziarna. Nadal oblegane są interwencyjne punkty skupu, które płacą rolnikom najwyższą cenę. Ale rośnie też podaż zbóż na giełdach. W handlu mięsem, jak zwykle pod koniec wakacji i przed rozpoczęciem nowego roku w szkołach, notuje się spadek obrotów, a w konsekwencji i cen.

Poza skupem interwencyjnym obroty zbożem są wciąż stosunkowo niewielkie. Młyny i mieszalnie chcą wykorzystać dużą podaż i oferują niskie ceny. Jak podaje Piotr Beśka z Eternus Brokers, za pszenicę konsumpcyjną można od tych odbiorców uzyskać 380 zł/t, a za żyto - 300 zł/t. Wytwórnie pasz za pszenicę gotowe są zapłacić jedynie 350-360 zł/t, za jęczmień 280 zł/t, a za pszenżyto - 300 zł/t. Czy rolnik zaakceptuje taką ofertę, zależy od wielu czynników, m.in. od jakości ziarna, którym dysponuje, od wielkości partii towaru przeznaczonego do sprzedania, odległości od najbliższego czynnego punktu skupu interwencyjnego oraz od rodzaju zapłaty.

Coraz częściej producenci zgłaszają oferty sprzedaży zboża na giełdy po cenach wyższych, niż mogą uzyskać na rynkach lokalnych. W obrocie giełdowym większym zainteresowaniem niż ziarno konsumpcyjne cieszą się zboża paszowe.

Wzrasta stopniowo zapotrzebowanie na kukurydzę, której cena utrzymuje się w przedziale 440-510 zł/t. Jest też popyt na importowaną śrutę sojową, mimo że ten surowiec ostatnio podrożał.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności